Dračí oči s NE555

V tomto článku se podíváme na jednoduché zapojení s obvodem NE555. Je to spíše taková hříčka, není to nijak náročné zapojení a tak může zaujmout hlavně začátečníky.

NE555 je zapojen jako astabilní klopný obvod a vytváří efekt „pulzování“. Zapojení jsem stavil před dvěma lety na letní tábor, kde měl sloužit jako pulzující oči draka Šmaka v celotáborové hře Hobit. Všechny použité součástky jsou součástí krabičky začátečníka,  kterou nabízím v eshopu.

Drak Šmak a NE555 ve své sluji.
Drak Šmak a NE555 ve své sluji.

Zadání bylo následující: Drak bude sedět ve svém doupěti a kromě zvukových a kouřových efektů bude mít i rudé oči, které budou pomalu pulzovat.

Rozhodl jsem se použít oblíbený časovač NE555 a trochu si osvěžit mé začátky s elektronikou. Stejného efektu by se dalo dosáhnout mnohem snáze použitím mikrokontroleru, ale to by pak ztratilo své analogové kouzlo (myslím, že dětem, které šly temným lesem až k hrozivému drakovi by to bylo jedno, ale já bych si stavbu zapojení užil  rozhodně méně :) ).

Schéma je na obrázku níže. Po připojení napájecího napětí (cca 9 V) se začne elektrolytický kondenzátor C nabíjet přes rezistory R1 a R2. Tím se začne pomalu otevírat tranzistor T1 a poté i tranzistor T2, který má na svém kolektoru připojeny velké červené diody (2 cm v průměru). Jakmile se kondenzátor nabije na 2/3 napájecího napětí, pin DIS na NE555 se spojí se zemí a kondenzátor se začne vybíjet. Tím se začnou zavírat i tranzistory T2 a T1 a diody začnou zhasínat. Trimrem R4 se pak dá řídit proud do T2 a tím také maximální intenzita LED.

Schéma zapojení efektu "pulzujících dračích očí".
Schéma zapojení efektu „pulzujících dračích očí“.

Celý efekt „pulzování“ závisí na správně zvolených hodnotách C a R2. To si lze jednoduše spočítat nebo vyzkoušet. Já nakonec zvolil následující hodnoty součástek:

  • C = 1000 μF
  • R1 = 0,5-1 kΩ
  • R2 = 1 kΩ
  • R3 = 4,7 kΩ
  • R4 = 10 kΩ
  • R5 = 4,7 kΩ
  • Cv = 100 nF (lze vynechat)
  • T1 a T2 = BC547 (nebo jakýkoliv jiný NPN)

Obvod lze napájet například z 9V baterie. Tranzistor T2 může být obyčejný NPN BC547, já použil BD135, protože byl po ruce. LED v mém zapojení jsou velké, 2 cm v průměru s napětím skoro 6 V a proudem 25 mA. Také jsem místo R2 použil trimr 3 kΩ a tím pádem lze měnit i frekvenci pulzování.

Závěr

Tento velmi jednoduchý obvod je zajímavý hlavně pro začátečníky nebo pro všechny, kteří připravují rekvizity na letní tábory :)

Všechny použité součástky (kromě kondenzátoru C = 1000 μF) lze najít v krabičce začátečníka, se kterou si tento obvod můžete vyzkoušet na nepájivém poli.