Inspirace a zajímavosti

Zajímavé a inspirativní odkazy, videa a fotografie projektů ze světa DIY. Hledáte svůj další projekt? Chcete se realizovat a nenapadá vás jak? Inspirujte se…


One-Bit Textile Eye

Na tento zajímavý projekt jsem nedávno narazil na blogu Hackaday.com. Princip je jednoduchý a výsledek hodně zajímavý.

Oko tvoří „korálek“ vyrobený z magnetitu (oxid železnato-železitý), cívka s celkem 150 závity, kolem které autor uháčkoval obal, H-můstkek spínající cívku a celé to řídí mikrokontrolér.

Zdroje:
Vlastimil Slinták : 26.2.2018 20.46 : Comments are closed

Výroba páskového mikrofonu

V dnešní inspiraci se podíváme do audio světa. Páskové mikrofony (ribbon microphone) jsou konstrukčně i principiálně velmi jednoduché – mezi dva magnety (dnes většinou neodymové) je umístěn tenký, např. hliníkový, pásek. Chvění pásku v elmag. poli magnetů způsobí vznik malého napětí. To je pak přes transformátor (poměr bývá 1:18 až 1:30) přivedeno k zesilovači.

Zní to jednoduše a může z toho být zajímavý projekt. Problémy se ale objeví v detailech – jak moc napnout pásek, jak široký bude, zkonstruovat vlastní trafo nebo raději koupit hotové, jak to celé konstrukčně vymyslet? Toto všechno a ještě více ovlivní výslednou kvalitu zvuku. S trochou trpělivosti a času se ale dá vyrobit i velmi kvalitní kus, viz video níže.

Za tento tip děkuji Rasťovi S.

Vlastimil Slinták : 11.5.2013 8.00 : Comments are closed

Více IO pinů pro váš projekt

Pokud chcee řídit desítky LED nebo krokových motorů, většinou narazíte na problém s počtem IO pinů v použitém mikrokontroléru. Jednou možností je použít jiný, větší typ mikrokontroléru. Druhým  zajímavějším řešením je použít posuvný registr nebo nějaký více sofistikovanější expandér.

V případě posuvného registru je vynikající kandidát čip 74HC595, který za necelých 10 korun poskytne 8 výstupních pinů navíc. K jeho řízení je potřeba 3 výstupních pinů na MCU. Hezký tutoriál o tomto čipu je The 74HC595 8 bit shift register.

Mnohem zajímavější možností je MCP23017. Je jen o pár korun dražší než 74HC595, ale poskytne 16 vstupně/výstupních pinů i s možností přerušení. Komunikace s MCU je po sběrnici I2C, na kterou lze připojit až 8 těchto expandérů.

Vlastimil Slinták : 7.5.2013 9.59 : Comments are closed

Reproduktor z papírového tácku

Princip reproduktoru je asi znám každému, co si tak jeden vyrobit z papíru? Neodymové magnety se dnes dají sehnat téměř na každém rohu (například ve starých harddiscích) a na cívku potřebujete jen pár metrů měděného lakovaného drátu. Mechanickou konstrukcí se můžete inspirovat ve vynikajícím článku How to Make a Paper Plate Speaker That Actually Works for Under $1. Autor zde používá papírové tácky a výsledek je více než funkční.

Další jednoduchou variací může být reproduktor s planární cívkou v článku Duct Tape Speakers a nebo pokud vás omrzí klasické membránové reproduktory, můžete se pustit do výroby elektrického oblouku, který za správných podmínek může hrát!

Za tento tip děkuji Petrovi K.

Vlastimil Slinták : 1.5.2013 8.00 : Comments are closed

Výroba piezoelektrického krystalu

Domácí výroba krystalů není žádný problém, některé jednodušší postupy se objevují dokonce i v dětských knihách. Stačí k tomu destilovaná voda, papírové filtry, pár čistých sklenic a krystalický prášek vhodného složení. Pokud chcete nechat narůst krásně modrý krystal, potřebujete Síran měďnatý (CuSO4), v případě rudého krystalu pak Dichroman draselný (K2Cr2O7), atd. Vynikající postup jak na tvorbu různých krystalů naleznete v článku How to grow great crystals.

V tomto samém článku je pak na straně 7 návod na výrobu krystalu z Vinanu sodno-draselného. Tato látka je často nazývána Seignettova sůl a právě díky ní známe piezoelektrický jev. Pokud je krystal z této soli mechanicky namáhán (stačí i malé vibrace způsobené křikem), generuje napětí, které je možné naměřit.

Kde sehnat Vinan sodno-draselný? Já bohužel žádný zdroj nenašel (víte o něčem?), ale naštěstí se tato sůl dá vyrobit z vinného kamene (KC4H5O6) a sody na praní (Na2CO3). Podrobný postup je v článku Rochelle Salt nebo v HOW TO – make piezo crystals at home a pak ve videu Collin’s Lab: Homebrew Piezo

Vlastimil Slinták : 28.4.2013 8.00 : Comments are closed

Domácí výroba elektronek

Toto krásné, 17 minut dlouhé video ukazuje výrobu triody v domácích podmínkách (i když ně každý má doma odporovou svářečku, soustruh a nástroje na práci se sklem). Autorem a tvůrcem elektronky je franzouzský radioamatér Claude Paillard, který v první části videa ukáže jak vyrobit anodu, katodu i mřížku, dále kompletní výrobu skleněné baňky, výrobu vakua a na závěr triodu použije pro příjem rádiového signálu.


Fabrication d’une lampe triode by F2FO

Výrobou elektronek se zabývá i polský nadšenec Aleksander Zawada v článku proces wytwarzania spłaszczy sposobem ręcznym.

Za tuto zajímavost děkuji Rasťovi S.

Vlastimil Slinták : 24.4.2013 8.00 : Comments are closed

Modernizace historického rádia

Dnešní moderní výrobky mívají jednu nevýhodu. Jejich digitální uživatelské rozhraní je mnohdy neintuitivní, těžkopádné a je potřeba si na něj zvykat. Co takhle využít staré dobré analogové knoflíky, čudlíky, potenciometry a ručkové ukazatele?

Hezký projekt, za kterým stojí Dominic Buchstaller, ukazuje jak ze starého šasi elektronkového rádia vytvořit moderní hudební přehrávač. A výsledek rozhodně stojí za to! Rádio se ovládá původními pružinovými přepínači a stanice (playlisty načítané buď z NAS serveru nebo SD karty) se ladí otočným potenciometrem. Během ladění je mezi playlisty slyšet šum, stejně jako tomu bývalo u AM rádií.

Uvnitř běží Raspberry PI, které se stará o high level funkcionalitu (SSH, ALSA, Wifi připojení, výstup na reproduktory, …) a o analogové rozhraní se stará Arduino.

Podobných projektů se určitě dá vymyslet velké množství. Co takhle předělat starý telefon s otočným číselníkem a masivním sluchátkem na VoIP telefon?

Vlastimil Slinták : 20.4.2013 8.00 : Comments are closed

Epoxidová pryskyřice a elektronika

Elektronický obvod lze považovat za dokončený v okamžiku, kdy je zabudován do hezké krabičky. Proč se ale spokojit s univerzální plastovou krabičkou, když si můžete jednoduše vyrobit vlastní formu a celý obvod zalét do epoxidové pryskyřice.

Návod Crystal cMoy Free Form Headphone Amplifier přehledně ukazuje jak na výrobu formy a samotné odlévání. Také je to hezká ukázka toho, že součástky nemusíte za každou cenu skrývat. A co takhle jednoúčelové těžítko-svítilnu, která se spíná náklonem nebo stolní lampu ve tvaru gigantické LED?

Epoxidové pryskyřice se dají také sehnat v různých barvách – čirá, jantarová, nefritová a další a po zatuhnutí mají velmi dobré mechanické vlastnosti. Ideální krytí pro projekty do nepříznivých podmínek…

Vlastimil Slinták : 17.4.2013 8.00 : Comments are closed

Stavba větrné elektrárny

Co si takhle postavit větrnou elektrárnu? Nemusí to být nic velkého, stačí pár magnetů, namotat cívku a vyrobit lopatky…

Tak jednoduché to zase není, je potřeba vyřešit spoustu věcí především z konstrukčního původu, ale výsledek rozhodně stojí za to. Mezi kutily je stavba vlastní elektrárny tak zajímavé téma, že existuje dokonce i eshop specializovaný na větrnou energii a DIY – WindGenKits.com. A že není problém postavit i 1000W turbínu dokazuje článek DIY 1000 Watt Wind Turbine. Pro začátek stačí vyzkoušet i stolní elektrárničku, pak si vyzkoušet namotat vlastní civky a z nich vyrobit stator. A nakonec článek výroba vlastního alternátoru dokazuje, že lopatky lze vyrobit téměř ze všeho.

V českém jazyce existuje i kniha Malá větrná elektrárna a v roce 1984 dokonce vyšel návod v časopise Urob si sám.

Vlastimil Slinták : 14.4.2013 21.20 : Comments are closed

Příjem dat z meteostanice

Stavba meteorologické stanice je zajímavý projekt pro začátečníky i pokročilé. Postavit funkční a přesnou stanici, která bude zaznamenávat teplotu, vlhkost, tlak i rychlost větru nemusí být tak jednoduché jak se na první pohled zdá. Co na to ale jít z druhé strany?

Existuje velké množství domácích meteorologických stanic, které přenáší data uživateli bezdrátově. Většinou pracují na frekvenci 433 MHz, ale neumí data nijak dlouhodobě zaznamenávat. Pokud umíte programovat MCU, pak není problém tento nedostatek opravit! Článek Weather Station Receiver obsahuje informace a zdrojové kódy pro Arduino, využívající bezdrátový přijímač na 433 MHz (a na eBay naleznete další moduly). Dalším zdrojem inspirace může být Arduino Wireless Weather Station & Web Server a Weather Station Project.

Nejzajímavější část bude dekódovat a porozumět protokolu, kterým komunikuje meteostanice…

Vlastimil Slinták : 14.4.2013 19.56 : Comments are closed

Máte tip na zajímavost? Podělte se s ostatními