Stavebnice: μDuino

Stavebnice uDuino.
Stavebnice uDuino.

Nedávno jsem tady psal o tom, jak si postavit Arduino z minimálního počtu součástek na nepájivém poli. Pokud vás téma zaujalo a rozhodli se pořídit si MCU ATMega328, možná jste zjistili, že v GME není v nabídce a na Farnellu stojí cca 125 kč bez DPH (s daní to vychází na 150 kč).

Jelikož jsem na jeden svůj projekt potřeboval právě tento mikrokontrolér, objednal jsem rovnou 10 kusů, včetně dalších potřebných součástek a sestavil balíček, který vám teď nabízím jako stavebnici. Nazval jsem ji μDuino. Co všechno stavebnice obsahuje a jak si ji můžete objednat?

Obsah stavebnice

Balíček s USB-UART převodníkem.
Balíček s USB-UART převodníkem.

Stavebnice obsahuje celkem 9 součástek — samotné MCU ATMega328, 16 MHz krystal, celkem 4 kondenzátory, LED, dva rezistory a volitelně také USB-UART převodník. Dostupný je také podrobný návod jak celý obvod zapojit a oživit (v tištěné i elektronické podobě). MCU je již naprogramováno Arduino zavaděčem, takže nemusíte vlastnit AVR ISP. Ke stavebnici nabízím i technickou podporu prostřednictvím fóra qa.uart.cz. Pokud si s čímkoliv nebudete vědět rady, stačí se obrátit tam a já odpovím a poradím.

Součástí balíčku není deska plošného spoje (ale nabízím Eagle soubor), AVR programátor  ani napájecí zdroj (ačkoliv jako zdroj napájení může posloužit USB převodník). Svým obsahem se proto μDuino hodí těm, kteří buď vlastní Arduino nebo s ním mají již nějaké zkušenosti.

Stavebnice uDuino obsahuje 9 součástek a podrobný návod, jak vše zapojit a oživit.
Stavebnice uDuino obsahuje 9 součástek a podrobný návod, jak vše zapojit a oživit.

K programování celého obvodu poslouží přiložený USB-UART převodník, který je založen na obvodu CP2102 (ovladače pro Mac OS, Windows a Linux jsou k dispozici). Stačí připojit napájení 5V, RX a TX piny a DTR k resetu Arduina (DTR je vyveden z boku, viz zelený vodič na obrázku). Převodník se operačnímu systému hlásí jako virtuální sériová linka, takže stačí v Arduino IDE zvolit příslušný port (v systému Mac např. /dev/tty.SLAB_USBtoUART, na Linuxu to bude něco jako /dev/ttyUSBx a na Windows COMx).

USB-UART převodník s čipem CP2102.
USB-UART převodník s čipem CP2102.

Převodník je volitelný. Pokud o něj nebudete mít zájem, můžete k programování použít i originální Arduino (stačí vytáhnout ATMegu a připojit UART) nebo libovolný jiný USB-UART převodník. K psaní kódu a programování lze použít buď Arduino IDE nebo použít samotné GCC.

Cena a objednání

Stavebnici si můžete objednat v mém elektronickém obchodě (UART převodník je samostatně).

Upozornění

Jedná se o stavebnici. K jejímu sestavení a používání budete potřebovat nepájivé pole (nebo DPS). Stavebnice rozhodně není náhrada za Arduino, hodí se ale těm, kteří chtějí Arduino použít ve svém finálním projektu.