Na konci tohoto roku se mají objevit nové typy Arduino desek. Co jsou zač a proč se těšit?
Na oficiálním blogu Arduina se minulý týden objevila zpráva o chystaných novinkách. První z nich je nejzajímavější a týká se nového Arduina, které nese označení Due. To má obsahovat 32 bitový ARM procesor Atmel SAM3U (datasheet) a pravděpodobně půjde o verzi SAM3U4C nebo SAM3U4E. Tyto procesory se dají koupit za přibližně 300kč a obsahují 256Kb Flash paměti, 50Kb Sram, rozhraní pro SPI, I²C, UART, JTAG a USB.
Použití ARM SAM3U má také ještě jeden vedlejší efekt: Due nebude kompatibilní s žádným doposud existujícím shieldem. Bude totiž pracovat s napájením 3,3 V, zatímco ATMega Arduina pracují s 5 V. To by také mohlo znamenat (ale to je jen moje spekulace) výraznou změnu v uspořádání pinů, na které si u Una a jeho předchozích verzi mnozí uživatelé stěžují. Podle obrázku to sice vypadá, že Due je velmi podobné Duemilanove, ale výsledný produkt se ještě může změnit.
Mimochodem, tento nový Arduino kousek mi připomíná desku Maple z dílen LeafLabs, která také obsahuje ARM Cortex M3 procesor.
Další oznámenou novinkou je Arduino Leonardo, které nejspíš nebude nástupcem Una, pouze další možností, kterou si bude moct vývojář vybrat. Podle fotografií to vypadá, že bude zaměřeno spíše na pokročilejší vývojáře. Srdcem desky bude ATMega32U4 (datasheet). Podle tvůrců bude mít také nový firmware pro USB komunikaci, díky čemuž půjde Leonardo jednoduše ohlásit jako myš, klávesnice, sériový port a další.
Zajímalo by mně, o jaký firmware půjde. Pokud výrobci použijí známou knihovnu LUFA od Deana Camery, tak se máme na co těšit, protože s touto knihovnou se dají vytvořit i takové aplikace jako MIDI zařízení, mass storage, ethernet a další.
Na videu z Maker Faire také Massimo Banzi, jeden z vývojářů Arduina, mluví o nové verzi Una, které ponese označení r3. Podle všeho tato verze přidá k současnému designu pár součástek a několik nových pinů (dva piny pro TWI, pin pro automatickou detekci připojeného shieldu a jeden označený jako secret pin). Takže žádné velké změny.
Byly také ohlášeny změny v Arduino IDE, které má vyjít ve verzi 1.0. Kromě nových vylepšení vývojového prostředí, se změní i některé funkce jazyka. Mluví se například o nové funkci pullup(), která má aktivovat vnitřní pull up rezistory mikrokontroléru, dále pak nové konstanty, změny v PWM výstupu, funkci Serial.print() a další.
A nakonec je tu Wi-fi shield, který má být velmi podobný Ethernet shieldu (alespoň co se týče API), takže prý nebude obtížné přepsat existující kód. Tento shield bude pracovat s procesorem AVR32, ve kterém bude implementován TCP/IP stack a podle všeho zbude i místo na uživatelský kód a případné úpravy.
A to je z novinek vše.