Arduino a Pachube

Chtěli jste si někdy vyrobit meteorologickou stanici na měření teploty, vlhkosti vzduchu, intenzity světla, atd? Nebo máte doma Geigerův-Müllerův detektor (třeba tento) a nevíte co s naměřenými daty? Nebo chcete měřit spotřebu ve vašem domě? Všechny tyto úkoly může zvládnou Arduino v kombinaci s Ethernet Shieldem a webovou službou Pachube.com.

Projekt Pachube.com

Projekt Pachube.com je zaměřený na ukládání a prezentaci dat, odesílaných v pravidelných intervalech z libovolného zařízení, které umí vytvořit HTTP požadavek. Je tak ideálním místem, kam odesílat data z nejrůznějších zařízení připojených k internetu (o tom se poslední dobou mluví jako o Internet of things). A pokud máte Arduino a Ethernet Shield, proč je k tomuto úkolu nepoužít?

Zařízení odesílají data data na Pachube, které je ukládá a následně prezentuje.
Zařízení odesílají data data na Pachube, které je ukládá a následně prezentuje. (Zdroj: Pachube.com)

Data na Pachube můžete ukládat pomocí jednoduchého RESTful API. Je nutné se před tím zaregistrovat, vytvořit tzv. feed, do kterého se budou data v reálném čase ukládat a následně prezentovat ve formě vámi definovaných grafů. Uložené informace z Arduina jdou následně z Pachube získat i ve strojově čitelných formátech JSON, XML a CSV.

V základní, neplacené verzi je možné do Pachube odeslat jen 5 žádostí za minutu a data se ukládají po dobu jednoho měsíce. Pokud byste měli větší nároky, můžete si za pár dolarů měsíčně pořídit placenou verzi, která nabízí mnohem více možností.

Pokud vás tento projekt zaujal, podívejte se na anglicky psaný návod, který popisuje jak pomocí Arduina odesílat data na server (na uvedeném odkazu je i kód, který ulehčí odesílání, ale doporučuji jej prostudovat a upravit podle sebe).

Ještě na jedna zajímavost: Po nedávné nehodě v Japonsku si začali lidé zřizovat vlastní zařízení na záznam gama záření a data odesílají právě na Pachube. To se tak stalo užitečným zdrojem informací o aktuální úrovni ionizačního záření v Japonsku.

Data z Geiger-Müller detektorů z různých koutů Japonska.
Data z Geiger-Müller detektorů z různých koutů Japonska.

Projekt Thingspeak.com

Podobným projektem jako je Pachube, ale ne tolik známým a rozšířeným je i Thinkspeak.com. Pokud se vám líbí spíše tento projekt, zde je krátké video o tom, jak pomocí Arduina připojeného k PC odesílat data:

Co s tím?

Možná si říkáte „pěkná hračka, ale co s tím?“ Fantasii se meze nekladou. Můžete zaznamenávat cokoliv co vás napadne. Teplotu a vlhkost vzduchu v garáži, nebo aktuální pozici vašeho psa, množství automobilů, které projede za hodinu kolem vašeho domu, zaznamenávat kolikrát jste otevřeli a zavřeli dveře ledničky… no dobrá, nechal jsem se trochu unést. Ale představu máte, ne?

Když nad tím tak přemýšlím. Moc pěkná sranda by byla využít nasbíraná data v nějaké interaktivní hře. Něco jako Forsquare a Gowalla dohromady, ale ještě zábavnější :) Ok, už toho vymýšlení nechám.

Ještě na závěr připomenu, že není problém si spustit vlastní server a použít jej k ukládání dat namísto výše zmíněných. Není to ani těžké, ani nákladné.