Inspirace pro vaše projekty

Nejhorší ze všeho je, když mám chuť si zaexperimentovat, vyzkoušet nějaký zajímavý obvod nebo jen tak bastlit a nemám naprosto žádný nápad. Inspiraci je možné na internetu nalézt po gigabajtech, jenom se jí zrovna v tom daném okamžiku nedostává. Věřím, že na to pan Murphy má nějaký zákon :)

Za poslední týden jsem narazil na několik zajímavých projektů, které bych si rád v budoucnu vyzkoušel. Rychle to sem vložím, než na nějaký zapomenu.

Pulse-coupled Oscillators

První projekt, který bych si rád vyzkoušel jsem našel na webu tinkerlog.com. Autor tam ukazuje svůj kit, který se chová jako jistý druh světlušky. Ty se umí bez jakékoliv viditelné komunikace synchronizovat v blikání, až nakonec blikají všechny se stejnou periodou a fází. Na videu je vidět 64 světlušek. Každá obsahuje ATtiny13, vysoce svítivou RGB diodu a fototranzistor (já osobně bych ale využil jednobarevnou LED a ATtiny10, jelikož je levnější, ale zároveň má vše co je potřeba).

Algoritmus, který popisuje jak se světlušky dokáží synchronizovat je až geniálně jednoduchý a poprvé jej představili v roce 1990 R. Mirollo a S. Strogatz ve své práci Synchronization of Pulse-Coupled Biological Oscillators.

Když jsem hledal o pulse-couled oscillators další informace, narazil jsem také na opačný postup. Tedy něco, co se nazývá desynchronizace. V článku Desynchronization: The Theory of Self-Organizing Algorithms for Round-Robin Scheduling se pak rozebírá několik možných přístupů k tomuto problému. Cílem algoritmu je rovnoměrně rozložit dobu přístupu ke sdílenému zdroji mezi více agentů. Zní to hrozně, ale je to zajímavé téma a rozhodně bych si chtěl tento algoritmus nasimulovat na podobném hardware jako výše uvedené světlušky (tedy LED a fototranzistor, v každém časovém okamžiku musí bliknout právě jedna světluška).

Fear, aggression and love

Na Amazon.com jsem narazil na zajímavou knihu s názvem Vehicles: Experiments in Synthetic Psychology (přijde mi sice předražená, ale inspirace se dá nabrat i z krátké ukázky, která je na uvedeném odkazu).

Autor v knize popisuje jednoduché robůtky/vozidla, které reagují na vnější podněty určitým vzorcem chování. Jako podnět se dá lehce využít světlo (fototranzistor, LDR, …) a podle toho, jestli se robůtek bude snažit u zdroje světla zůstat, nebo od něj utéct, můžeme mluvit o strachu (fear) nebo lásce (love). To jsem si nevymyslel, to je ve zmiňované knize ;)

Pro ilustraci jedno video s vozítkem, které miluje světlo (shodou okolností je toto video od stejného autora jako světlušky výše).

Detekce obdélníkového a pilového signálu

Pokud znáte server Stackoverflow.com (otázky/odpovědi na témata o programování), pak byste mohli znát i jeho mladšího a menšího kolegu electronics.stackexchange.com. Tento server se zaměřuje na otázky týkající se elektroniky. Minulý týden se tam objevila otázka, která si zasloužila moji pozornost:

Differentiating between a square wave or sawtooth wave with a circuit…?

Tazatel hledal zapojení, jehož vstupem by byl buď obdélníkový nebo pilový signál a tomu odpovídající výstup — logická jedna v případě obdélníku a nula v případě pily.

Pod touto otázkou se objevilo hned několik odpovědí. První z nich navrhuje sestavit pásmovou propust s mezní frekvencí kolem druhé harmonické vstupního signálu. Teorie nám totiž říká, že obdélník (se střídou 1:1) má ve spektru zastoupeny jenom liché harmonické, a proto by se na výstupu takového filtru neobjevilo nic. Naopak pilový signál obsahuje sudé i liché harmonické.

Nápad hezký, ale myslím že vhodný jenom na papír. V praxi by totiž bylo nutné pracovat s co nejvíce ideálním signálem a vysoce selektivním filtrem.

Proto se mi více líbila druhá odpověď, která navrhuje využít derivačního článku. Jelikož víme jak vypadá derivace obou signálů, můžeme ji využít pro další zpracování. Tento postup mně zaujal a rád bych si jej vyzkoušel v praxi. Myslím si, že toto by realizovat šlo.

Námět k přemýšlení a zároveň hezký projekt.

Další

Nápadů není nikdy dost! Další inspiraci můžete čerpat například na serveru Instructables.com, konkrétně pak v kategoriích Arduino, electronics, microcontrollers a mnoho dalších.

Já osobně nemám Instructables moc rád, protože mi přijde hodně nepřehledný a plný reklam. Navíc, každý návod je rozdělen na desítky stránek, takže dřív než se doklikáte k jádru pudla, usmrtíte myšku. To ale neznamená, že se tam nedají nalézt zajímavé nápady.

Mimochodem, pokud jste v poslední době narazili na nějaký projekt, který se točí okolo mikrokontrolérů, různých senzorů, internet of things, nebo nějakého hezkého algoritmu, rád se nechám inspirovat — mail, twitter, komentář a jiné. Díky.