Arduino na nepájivém poli

Arduino na nepájivém poli.
Arduino na nepájivém poli.

Při pohledu na Arduino by se mohlo zdát, že je celá deska velmi složitá a v amatérských podmínkách ji není možné sestavit. To je také jeden z důvodů, proč mnoho lidí považuje Arduina za neužitečnou hračku, která se nehodí k integraci do finálních projektů.

V tomto článku bych chtěl ukázat, jak jednoduché je postavit si Arduino Uno na nepájivém poli. Bude nám k tomu stačit ATMega328P a 6 součástek. Continue reading “Arduino na nepájivém poli”

Arduino a USB

Pokud jste někdy pracovali s Arduinem, určitě víte, že se tato deska programuje přes USB rozhraní a počítači se hlásí jako standardní sériová linka. Díky tomu se na straně počítače (přesněji řečeno na straně USB Host) dá s Arduinem jednoduše komunikovat oběma směry. Na straně Arduina pak komunikace probíhá skrz třídu Serial.

V tomto článku bych se chtěl podrobněji podívat na možnosti Arduina jako USB device. Vysvětlím, jak přesně komunikace probíhá a také ukážu, jak změnit Arduino na téměř libovolné USB zařízení (tedy nejenom na sériovou linku, ale třeba na MIDI nebo HID). Continue reading “Arduino a USB”

Kde sehnat Arduino?

Budoucí verze Arduino Uno R3. (Zdroj: Flickr.com)

Píšu tady o Arduinu již půl roku a ani jednou mě nenapadlo že vy možná ani nevíte jakou verzi a kde ji pořídit. Chybu napravuji, zde máte pár informací o oficiálních verzích Arduina a obchodech, kde je pořídit.

Pokud již Arduino vlastníte, i tak můžete v článku najít pár zajímavých informací. Continue reading “Kde sehnat Arduino?”

Arduino a přerušení

V tomto článku se podíváme na to, jak Arduino pracuje s hardwarovým přerušením, jaké jsou jeho omezení a jak je obejít. Také si vysvětlíme co to přerušení vlastně je a na co je dobré ho použít.

V závěru článku odkazuji na anglicky psané zdroje, ve kterých je popsáno jak pracovat s přerušením v ATMega328 a obejít tak funkce Arduino IDE. Continue reading “Arduino a přerušení”

Arduino a sériová komunikace

Pokud chceme použít Arduino pro komunikaci s dalšími zařízeními, jako je počítač, další Arduino, nebo úplně jiný mikrokontroler, můžeme k tomu využít sériový UART. Minimálně jeden má každá verze Arduina (např. Uno má jeden, Mega má 4) a je možné jej využít k odesílaní a přijímání dat z/do libovolného zdroje.

V tomto článku se podíváme na to, jak se UART používá a jaké další možnosti komunikace máme. Continue reading “Arduino a sériová komunikace”