Inspirace pro vaše projekty II.

Na začátku měsíce jsem zde psal o několika zajímavých nápadech, které by stály za vyzkoušení. Od té doby jsem narazil na několik dalších projektů. Jeden spojuje Arduino a zvuk, druhý se zabývá detekcí objektů pomocí laserového paprsku a fotodiody a třetí se zabývá minimalizací Arduina.

Virtuální bicí

Na tomto dobře zpracovaném videu můžete vidět virtuální bicí. K Arduinu je velmi originálním způsobem připojeno několik akcelerometrů a fotorezistor. Arduino signál ze senzorů zpracuje a odesílá MIDI zprávy do připojeného PC na kterém je spuštěn vhodný program.

ScoreLight

Za tímto projektem stojí Išikawa Oku Laboratory z Tokijské univerzity. Na videu je vidět laserový paprsek, který v reálném čase sleduje obrys objektu a podle toho generuje zvuk. Dalo by se říct, že se jedná o unikátní hudební nástroj, na který se hraje pomocí černého fixu.

Tento projekt mě hodně zaujal a rozhodně si chci vyzkoušet alespoň tu část s laserem a sledováním obrysu objektu. Když jsem video viděl poprvé, napadlo mě, že deska stolu je snímána kamerou a výsledný obraz je zpracován v počítači. Víc na omylu jsem být nemohl. Princip detekce je až geniálně jednoduchý — odražený paprsek je snímám detektorem (nejspíše se jedná o fotodiodu, nebo něco podobného) a podle množství odraženého světla pak určí jestli se paprsek nachází na tmavém (odráží méně světla), nebo světlém (odráží více světla) podkladu. V podstatě to vypadá na podobný princip jako snímač čárového kódu.

Samotný paprsek je laserová dioda o výkonu ½ mW, která odrazem přes malé zrcátko svítí na podklad. Pohyb paprsku zajišťuje zrcátko, kterým hýbá dvojice serv (pravděpodobně).

Tento projekt si zapisuji do svého soukromého TODO listu :)

Jak zmenšit své Arduino projekty?

V tomto videu od časopisu MAKE je stručně představeno, jak si vyrobit mini-Arduino s jedinou součástkou — ATtiny45 nebo ATtiny85. Autorem tohoto postupu je skupina High-Low Tech z univerzity MIT.

Pokud máte malý projekt, na který je vám líto použít plnohodnotné Arduino, můžete použít ATtiny45, které má pouhých 5 I/O pinů, z toho 2 mohou být PWM výstupy a 3 mohou být použity jako A/D převodníky. S jedinou součástkou za pár korun tak můžete stvořit projekt, který bude stále možné programovat pomocí Arduino IDE (i když možnosti jsou omezené).

Toto téma je rozhodně zajímavé a hned jak budu mít po ruce ATtiny45 nebo ATtiny85, tento postup vyzkouším. Pokud bude zájem (pište do komentářů), můžu video přeložit do češtiny, nebo napsat samostatný článek.

Závěr

To je pro dnešek vše. Představili jsme si tři projekty, z nichž dva byly spojeny se zvukem a třetí ukázal zajímavou možnost, jak minimalizovat Arduino do jedné součástky.

Pokud jste některý z výše uvedených projektů zkoušeli, pochvalte se s výsledkem (email, komentář)!