Budoucí verze Arduino Uno R3. (Zdroj: Flickr.com)

Kde sehnat Arduino?

Píšu tady o Arduinu již půl roku a ani jednou mě nenapadlo že vy možná ani nevíte jakou verzi a kde ji pořídit. Chybu napravuji, zde máte pár informací o oficiálních verzích Arduina a obchodech, kde je pořídit.

Pokud již Arduino vlastníte, i tak můžete v článku najít pár zajímavých informací.

Jaké Arduino?

Jestli sháníte své první Arduino, možná máte trochu chaos v tom, kterou verzi si pořídit. Je jich opravdu hodně a stručný přehled (těch oficiálních) najdete na Arduino.cc v sekci Hardware.

První verze Una nemá osazen ICSP konektor (červená šipka) a čip 8U2 je umístěn vodorovně. Revize 2 již konektor má a 8U2 je posunut o 45 stupňů.
První verze Una nemá osazen ICSP konektor (červená šipka). Revize 2 již konektor má a čip ATMega8U2 je otočen o 45 stupňů.

Dle mého názoru je vhodná deska pro začátečníky (ale nejenom pro ně) Arduino Uno. Cenou, jednoduchostí i oblíbeností. Většinou když narazíte na návod nebo video o Arduinu, je v něm právě Uno.

Starší verze Una, která se stále ještě prodává je verze 2. Tuto verzi poznáte tak, že má na zadní straně napsáno Arduino Uno R2. Oproti první verzi se na první pohled liší především jinak umístěným mikrokontrolérem ATMega8U2 a osazeným konektorem ICSP. Změn je samozřejmě více, tohle jsou ale ty nejvíce očividné.

Nedávno vyšla revize 3. Prvně ji představil M. Banzi na jedné přednášce o Arduinu (bohužel, nemůžu ji zpětně dohledat). Na obrázku níže je z tého přednášky fotografie. Revize 3 přidává navíc samostatné piny pro I2C (TWI) sběrnici a pro USB část již používá ATMega16U2, který má dvojnásobek paměti než 8U2. Také se změnilo umístění tlačítka reset, protože dříve si uživatelé stěžovali, že po připojení shieldu není tlačítko dostupné.

Budoucí verze Arduino Uno R3. (Zdroj: Flickr.com)
Budoucí verze Arduino Uno R3. (Zdroj: Flickr.com)

Bez ohledu na verzi, všechny Una by měly být obousměrně kompatibilní, takže je vlastně jedno, kterou revizi vlastníte. Liší se jenom v detailech. Pokud si ale budete pořizovat Arduino dnes, dívejte se po verzi 3.

Další oblíbená (a dražší) verze je Arduino Mega 2560, která obsahuje výkonnější ATMega2560 a tím pádem mnohem více digitálních I/O pinů, analogových pinů, několik UART rozhraní, atd. Nedávno se objevila i verze Arduino Mega ADK, která navíc obsahuje čip pro USB host režim a je tak vhodná pro vývoj Android rozšíření (více informací v nedávném článku Mega ADK a TinkerKit).

Tyto verze jsou vhodné pro ty, kteří již mají s Arduinem (nebo obecně s mikrokontroléry) zkušenosti a potřebují pro své projekty výkonnější desku.

Z dalších verzí už jen stručně — Arduino Nano je vhodné pro nepájivá pole (verze 3.0 obsahuje ATMega328), a LilyPad je zase vhodný pro integraci do oblečení.

V dalším textu budu mluvit pouze o verzi Uno.

Výroba Arduina

Máte otázku?
Chcete si Arduino vyrobit sami a nevíte kde začít? Nebo máte otázku k nějaké verzi/klonu Arduina? Zeptejte se na našem QA fóru.

Jelikož je Arduino open-hardware projekt, jsou na internetu dostupné veškeré podklady pro výrobu. Na oficiálních stránkách tak můžete nalézt Eagle soubor i kompletní schéma ve formátu PDF. Můžete si jej vyrobit na na nepájivé pole nebo přímo na PCB.

V takovém případě budete potřebovat nějaký AVR programátor k prvotnímu naprogramování ATMega328P. K tomu můžete využít například druhé Arduino (viz Arduino jako ISP), programátor Presto (viz tabulka podporovaných mikrokontrolérů, neumí ATMega8U2) nebo jakýkoliv AVR ISP programátor.

Po prvním naprogramování pak již stačí USB-UART převodník, který připojíte na UART rozhraní ATMega328P. K tomu můžete použít třeba FTDI čip (SparkFun.com dokonce nabízí nějaké již hotové USB-to-serial desky — 1 a 2) nebo se podívejte na moji variantu tohoto převodníku kde používám ATMega8U2.

Nákup Arduina

Pokud ale s mikrokontroléry teprve začínáte, nebo chcete Arduino používat a nechcete se v něm vrtat, můžete si jej koupit již hotové.

Aktualizace
Od 20. 7. 2012 nabízím Arduino Uno R3 v mém eshopu.

Za 22 euro lze pořídit na oficiálním eshopu. Tuto možnost ale nemám vyzkoušenou, takže nevím jaké se platí poštovné, ani jestli umožňují platbu PayPalem. Pokud zde někdo nakupoval, podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Za 26,40 euro vás Arduino Uno vyjde v hwkitchen.com. Stránky jsou sice v angličtině a produkty v eurech, ale podle všeho je to český obchod. Za 624 kč jej seženete na pvelectronic.inshop.cz. Dá se platit i PayPalem. Za 660 kč pak v czechduino.cz. Dokonce jsem Uno zahlédl i v nabídce Farnellu.

No a pak samozřejmě jsou zde zdroje jako SparkFun.com, AdaFruit.com, SeeedStudio.com a spousta dalších. Vzhledem k oblíbenosti Arduina bych se divil, kdyby některý elektro prodejce Arduino neměl.

Články v sérii<< Arduino a přerušeníArduino a USB >>