Poslední příspěvek jsem zde napsal v první polovině září a od té doby bylo ticho. To ale neznamená že nic nedělám :) V tomto textu bych se chtěl krátce a stručně pochválit a podělit o novinky.
RepRap
Více viz stavba RepRapu.
Tak tady opravdu nic moc nového :( Tiskárna je kompletně postavena, základní kalibrace hotová, jako hot-end jsme nakonec použili osvědčený J-Head a vlastní design snad dotáhneme časem. Do prvního tisku už zbývá jen malý krůček – pořádně upevnit stolek na který se tiskne a samotný extruder. Obe součásti jsou jen provizorně přišroubované, ke kvalitnímu tisku to ale nestačí.
Jelikož na tiskárně děláme dva, je většinou problém se sejít a dokončit co jsme začali. Doufám, že se nám to ale podaří co nejdřív…
Včelky
Více viz monitorování včelích úlů.
Na tomto projektu jsem začal pracovat v srpnu, tedy koncem včelařské sezóny. Myšlenka se zdála být jednoduchá – monitorovat váhu a teplotu v úlech. Realizace už tak jednoduchá nebyla :)
Od chvíle, kdy jsem na tomto webu publikoval první článek o měření úlů, jsem také obržel několik emailů od včelařů z ČR i SR, které projekt zaujal. Zdá se, že to má smysl a rozhodně na tom budu dále pracovat.
První verze elektroniky používala čtyři levné tenzometry z digitální osobní váhy. Naměřené výsledky se odesílaly přes ZigBee na frekvenci 2,4 GHz přes zahradu k routeru. Zde již čekalo Arduino a Ethernet Shield, které přijaté data okamžitě odesílalo na server. Toto řešení mělo několik problémů, hlavní a nejzávažnější byla nespolehlivost ZigBee na použité frekvenci. Měření často vypadlo na několik hodin, pravděpodobně kvůli rušení z Wifi.
Nová verze, kterou jsem dokončil koncem listopadu 2013 používá rádiové moduly od firmy Radiocrafts. Ty pracují na frekvenci 868 MHz a společně vytváří sítě typu mesh. Dosah se oproti původní verzi zvětšil více jak dvakrát. Během hledání a výběru nového rádia a správně frekvence jsem si přečetl i pár vyhlášek ČTÚ :)
Měření váhy opět obstarávají tenzometry, na desku jsem dále přidal step-up měnič a vyhodil jsem nespolehlivý RTC obvod DS2417 se kterým byly jen problémy. Plošný spoj jsem nechal vyrobit u firmy Gatema, nabízejí POOL servis za rozumnou cenu, mohl jsem si tak dovolit použít dvě vrstvy, menší spoje, prokovy a výsledek vypadá s bílým potiskem a zelenou maskou moc hezky. Uvažuji, jestli má vůbec smysl ještě leptat spoje doma.
Elektronika stále funguje na dvě tužkové baterie, zmenšil jsem ale napájecí napětí z 5 V na 3,3 V a také si dal záležet na snížení celkové spotřeby. Teď už jen čekám až dorazí kvalitnější tenzometr a může se začít testovat.
Elektronková kytarová komba
Pamatujete si ještě jak jsem v lednu stavil elektronkové kombo ze starého rádia? Tak mám další elektronkovou novinku. Někdy v srpnu jsem objevil výrobce kytarových komb a objednal u něj na zkoušku pár kusů. Zásilka putovala z Číny lodí až do Hamburku a pak po souši až do ČR, bylo kolem toho spoustu vyřizování a práce, ale začátkem prosince přece jsen vše dorazilo.
Komba jsou opravdu kvalitní, vzhledem i zvukem nápadně připomínají jiné známé značky :) Jedno si nechám, dvě už jsem prodal známým (ten kousek na obrázku výše, 15 W, pružinový reverb, …) a další nabízím komukoliv kdo bude mít zájem – viz stránka kterou jsem k tomuto účelu spustil audio.uart.cz.
Dokumentace k Arduinu
Jelikož články, které jsem tady publikoval o Arduinu pomalu ale jistě zastarávaly a jejich údržba ve WordPressu není pohodlná, rozhodl jsem se vytvořit jednoduchý statický web na doméně docs.uart.cz a postupně tam vytvořit dokumentaci pro Arduino začátečníky. Práce jde sice pomalu, ale snažím se občas něco připsat a publikovat.
Pokud se najde nějaký nadšený znalec Arduina, který by chtěl přispět, stránku generuji pomocí Github Pages, takže stačí udělat fork mého repozitáře, připsat co chcete a pak provést pull request.
Závěr
A to je prozatím všechno. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky nebo nápady k některému z projektů, nebo byste si chtěli vyzkoušet elektronková komba, jsem k zastižení na emailu slintak (zavináč) uart (tečka) cz, snažím se odpovídat všem i když to někdy není hned.