Teagueduino a videohra v krabici

Na tento pěkný nápad jsem narazil dnes ráno a musel jsem ho okamžitě sdílet. Hezká hříčka, která zabaví nejen při výrobě, je v malé kartonové krabici a používá Teagueduino, což je vývojová deska založená na Atmel AVR rodině. Ostatně, podívejte se sami na video:

Video Game in a Box from Teague Labs on Vimeo.

Ve zbytku článku stručně popíšu co to Teagueduino je a jak tato hra vznikla (ty z vás, kteří dobře ovládáte angličtinu odkážu na stránky projektu a na druhou polovinu videa, kde je vše vysvětleno autorem hry).

Co to je Teagueduino

Teagueduino není, jak by se mohlo na první pohled zdát, klon Arduina. Název je mírně zavádějící, protože jádrem této desky je Teensy++. To je malá vývojové deska obsahující mikrokontroler AT90USB1286 (datasheet) od Atmelu. Teagueduino k této desce přidává vlastní rozhraní pro vstupy a výstupy a vývojové prostředí, které se zaměřuje na začátečníky.

Přední strana desky Teagueduina.
Přední strana desky Teagueduina. (Zdroj: web autorů projektu)

Podle autorů je tak možné pracovat s Teagueduinem i bez znalosti programování a elektroniky. Ve výsledku to vypadá docela… jak to říct slušně :)… nepřehledně. Je sice možné, že začátečník si bude schopen naklikat vlastní program, ale výsledný kód není zrovna dvakrát hezký a přehledný (viz například tento kód). Na druhou stranu je ale příjemné, že se nemusí nic překládat ani programovat. Uživatel si nakliká svůj program vývojové prostředí jej automaticky přeloží a nahraje do mikrokontroléru.

Vývojové prostředí Teageduina. Vlevo jsou v reálném čase vidět hodnoty na vstupech a výstupech.
Vývojové prostředí Teageduina. Vlevo jsou v reálném čase vidět hodnoty na vstupech a výstupech.

Pokud vás projekt zaujal, nebo si chcete vyrobit vlastní hru do krabice, podívejte se na jejich Kickstarter stránku. Momentálně totiž autoři na tento projekt vybírají peníze a za 160 dolarů si tak můžete desku pořídit.

Jak funguje hra v krabici

Princip je až geniálně jednoduchý. Na pásu jsou magnetem připevneny postavičky, kterým se musí hráč vyhnout. Na pohyblivém rameni je pak figurka, kterou hráč ovládá pomocí potenciometru. Ze spodní strany postavičky je senzor (pravděpodobně nějaká Hallova sonda), který detekuje přiblížení k magnetickému protivníkovi a podle toho detekuje srážku.

Hezké a jednoduché. Jenom bych asi neměl trpělivost to vyrábět :)